Personal approach

We pride ourselves on our personal approach to our guests. From the moment you step into our residence until the moment you say goodbye, we are here to provide you with a comfortable and carefree stay.

V Malostranské Residenci nejde jen o ubytování; jde o prožitek. Těšíme se na to, že vás přivítáme a poskytneme vám nezapomenutelný pobyt plný pohodlí, osobní péče a zážitků. Vaše spokojenost je pro nás prioritou číslo jedna.

History

The Residence Malostranska building was built in 1870 as a savings bank and served as such for the next 60 years. After its closure in 1930, it was converted into apartments.

Architekt Jan Šula při výstavbě pověřil Mikoláše Aleše, nejznámějšího českého umělce, vytvořením pěti krásných fresek ve foyer, které jsou vysoké 75 cm a táhnou se od hlavního vchodu až do dvora. Tyto fresky zobrazují příběhy českého lidu a jsou podepsány Mikolášem Alešem v roce 1895.

Stěny nesou nejen krásné fresky od Mikoláše Aleše, ale i příběhy století staré budovy

Parkování

For guests arriving by car, we offer the possibility of parking on the street directly around the hotel or in a nearby garage for safe and carefree parking.

If you are arriving by plane, we will arrange a transfer for you directly from the airport to our hotel.